FAQ

Co je topdressing trávníku?

Topdressing je aplikace kompostu nebo směsi půdy, kompostu, písku na stávající trávník. Topdressing zkvalitňuje vegetační vrstvu a podporuje růst trávníku a jeho kořenového systému. Topdressing zásadním způsobem zlepšuje schopnost půdy vsakovat vodu a absorbovat jí do kořenového systému.

Topdressing kompostem je alternativou pro šetrné hnojení trávníku.

Proč je topdressing trávníku tak důležitý?

Topdressing je klíčová operace pro lepší využití dešťových srážek a pro dosažení zelených ploch i během horkých dnů.

Topdressing kompenzuje nadměrné zatěžování a poškozovaní trávníku, například v parcích, na koupalištích a plovárnách, na hřištích, na piknikových plochách, mezi domy, u zastávek hromadné dopravy, ve svazích jako prevence proti odtékání vody…

Přidáváním kvalitního půdního materiálu zlepšujeme přísun živin ke kořenům, přístupnost vzduchu do kořenových vrstev, můžeme přímo aplikovat čisté živiny formou kompostu, snižujeme odtok srážek mimo trávníky.

Jaký materiál lze pro topdressing trávníku použít?

Kompost

Kvalitní prosátý kompost je nejlepší! Kompost musí mít jemnou drobivou a homogenní strukturu. Musí být dobře prosátý a musí mít vysoký obsah stabilní organické hmoty. V neposlední řadě, musí být bez semen plevelů. Pro efektivní a snadnou aplikaci by měla být vlhkost kompostu udržována na přibližně 50%.

Alternativou je balený bio kompost BIOVIN ze zbytků hroznů, který je bez semen a patogenů. (více zde)

Trávníkový substrát

Jedná se o jemně prosátou rašelinu, kvalitní kompost, křemičitý písek, mix má upravené pH a je bez semen plevelů. (více zde)

Písek

Pro topdressing trávníků se používá pouze křemičitý písek o velikosti zrn 1 mm. Vzhledem k tomu, že v Česku jsou na většině území těžké, jílovité půdy, je mnohdy písek vhodnější než kompost.(více o písku zde)

Jak postupovat při topdressingu trávníku?

Nejprve poskejte trávník cca na výšku 4 centimetry, nebo méňe, pokud je trávník zvyklý, v případě potřeby proveďte provzdušňování aerifikátorem. Následně trávník můžete celý přesít. Následně rozmetadlem EcoLawn materiál (písek, kompost, mix) rovnoměrně rozprostřete po celém trávníku. Pro rychlou aktivaci zalijte trávník dávkou 25 mm/m2.

Lehký topdressing bez aerifikace nebo po aerifikaci plnými hroty

  • Kompost bez semen plevelů - 1 m3 / 250 m2
  • Kompost Biovin - 1 m3 / 6500 m2
  • Trávníkový substrát balený - 1 m3 / 250 m2
  • Křemičitý písek (frakce 1 mm) – 1 m3 / 200 m2 (1,3 tuny)

Těžký topdressing po aerifikaci dutými hroty

  • Kompost bez semen plevelů - 1 m3 / 125 m2
  • Trávníkový substrát balený - 1 m3 / 125 m2
  • Křemičitý písek (frakce 1 mm) – 1 m3 / 100 m2 (1,3 tuny)
Kdy provádět topdressing trávníku a jak často?

Topdressing můžete dělat kdykoliv během roku vyjma zimy. Zpravidla se dělá ve vegetačním období mimo extrémních veder. Ideální termín je duben až červen a od druhé půlky srpna až do konce září.

Topdressing je vhodné dělat každý rok aspoň jednou, ale záleží na konkrétních podmínkách a stavu trávníku.

Stránka 1 z 1 - 7 položek celkem